STANDARDS SOLUTION | Right Resources, Right at your Fingertips.| Instructional Materials | Lesson Plans | Formative Assessments

 
 
 


Subscriptions

Common Core Lesson Plans
  
Standards Solution has developed hundreds of Common Core aligned lessons covering concepts that can be difficult to teach or often not found in textbooks. Lesson plans are in the form of a modified Madeline Hunter structure and include all standard elements (Rationale, Goals, Standards, Objectives, Materials, and Procedures), useful bonus sections: Teacher Tips, Extension Activities, and all student handouts and worksheets.

Available in grade spans:
  1. K-2
  2. 3-5
  3. 6-8
  4. High School

In three categories:
  1. Reading (Literary and Informational Text)
  2. Writing (Narrative, Informational, and Opinion or Argument) and Language Standards
  3. Mathematics (by Common Core grade-level cluster, i.e. Operations and Algebraic Thinking)


 


Subscriptions

Improved Instruction System™
  
The IIS™ is a massive English and mathematics item-bank containing 50,000 Common Core aligned items. Instructors can create instructional materials or assessments in a large variety of categories:

English Language Arts by Genre:
Reading - Literature
  1. Fiction
  2. Drama/Poetry
Reading - Informational Text
  1. Social Studies/History
  2. Science
Writing & Language
  1. Narrative
  2. Informational/Explanatory
  3. Opinion/Argument/Persuasive Prompts
  4. Language
  5. Writing

Mathematics by Common Core Cluster for Each Grade-Level Span:
  1. Selected Response Items
  2. Constructed Response Items
  3. Extended Response Items


 


Pricing

 Subscription to Common Core Lessons and IIS:

  1.  Individual one grade - $49
  2.  Up to ten subscriptions - $45 per educator
  3.  Eleven to thirty subscriptions - $41 per educator
  4.  Thirty-one to one hundred subscriptions - $37 per educator
  5.  Over one hundred subscriptions - Please contact us for a quotation

          

 Subscription to IIS, AAS, and PARCC Lessons and Assessments (excluding Thematic Units):

  1.  Individual one grade - $150
  2.  Up to ten subscriptions - $135 per educator
  3.  Eleven to thirty subscriptions - $122 per educator
  4.  Thirty-one to one hundred subscriptions - $110 per educator
  5.  Over one hundred subscriptions - Please contact us for a quotation